Dom Martinez / BHY architekti

Dom Martinez / BHY architekti

Tento projekt spočíva v renovácii a rozšírení budovy „Casa Chorizo“, tradičnej typológie bývania, ktorá vznikla v Buenos Aires na konci 20. storočia, predstaviteľa mestskej strednej triedy a vtedajších prisťahovaleckých vĺn. Táto typológia sa vyznačuje postupnosťou po sebe idúcich miestností a pozdĺžnou terasou, ktorá funguje ako zjednocujúce jadro domu.

Intervencia navrhuje tri hlavné operácie: úpravu existujúcej konštrukcie prízemia tak, aby vyhovovala spoločenskej oblasti, výstavba novej úrovne na starej terase pre súkromný program a revitalizácia bočného nádvoria ako protagonistického priestoru štruktúrované veľkým ľahkým obalom, ktorý pomáha stabilizovať horné poschodie.

Patio ponúka prechodovú zónu medzi vnútornou a vonkajšou časťou, ktorá tlmí podmienky medzi oboma priestormi. Veľkorysá výška tohto objemu orámovaná sériou pravidelných rebier zaisťuje monumentálnu mierku priestoru a poskytuje pocit úkrytu a bezpečia. Okrem štruktúrovania rozšírenia horného poschodia táto obálka podporuje začínajúce invázie do vlastnej a susednej vegetácie, čo umožňuje vytvorenie novej krajiny, ktorá podporuje slobodu a predstavivosť rôznych spôsobov využitia pre jej obyvateľov.

Listnatá vegetácia, ktorá stúpa cez obal, umožňuje optimálne vystavenie slnku počas zimy a v lete ponúka tiene na terase, čo maximalizuje využitie tohto priestoru po celý rok. Pozdĺžna záhrada susediaca s párty stenou zároveň pomáha znižovať vysoké letné teploty pomocou odparovacieho chladenia a čistiť čerstvý vzduch pre zdravé vetranie domu. Exponovaná betónová podlaha vo vnútorných aj vonkajších priestoroch ponúka okrem hrubých už existujúcich stien bočnej fasády potenciál tepelnej hmoty, ktorá ďalej pomáha pasívne regulovať teploty.

Zdroj: www.archdaily.com