Maritime Dizajn – Neobvyklé pobrežné knižnice okolo sveta

Maritime Dizajn – Neobvyklé pobrežné knižnice okolo sveta

Keď sa architektúra vyvinula tak, aby zahŕňala pokročilé obvodové plášte budov, inovatívne štrukturálne systémy a hybridné programy, boli stanovené nové hranice. Trvalo udržateľné postupy a pasívne stratégie viedli architektov k tomu, aby si znovu predstavili stavebné skiny a vzťah medzi interiérom a exteriérom. Zatiaľ čo rôzne typológie sú navrhované s rôznou úrovňou priepustnosti, knižnice vyžadujú dôslednú pozornosť k performatívnym fasádam a chráneným programom. To platí najmä vtedy, keď sú knižnice umiestnené v radikálne sa meniacich krajinách.

Pobrežnú architektúru čoraz viac ohrozuje klimatická kríza, stúpajúca hladina mora a erózia. Prírodné procesy tu odhaľujú globálne príbehy. Zatiaľ čo počet pobrežných knižníc je pomerne malý, tieto dôležité priestory stavajú vedľa seba extrémne obmedzenia a kultúrne hodnoty. Ako verejné priestory propagujú vedomosti a informácie, ako aj výmenu a porozumenie. Každý z nasledujúcich projektov predstavuje jedinečný prístup k pobrežným súvislostiam prostredníctvom individuálneho skúmania dizajnu knižnice. Spoločne ukazujú inovatívne metódy určovania nových priestorových hraníc a námorného dizajnu.

Knižnica v Dubline / Carr Cotter & Naessens

Tento nový prírastok v meste Dún Laoghaire v Írsku bol vyrobený preto, aby zahŕňal vzdelávacie a kultúrne podujatia formujúce dizajn budovy a priestorov v nej. Budova, výsledok medzinárodnej súťaže RIAI, ktorá sa konala v roku 2007, skúma tento nový prístup k dizajnu knižnice a ponúka kombináciu intímnych a rozsiahlych verejných miestností, miest na zhromaždenie alebo ticho pri knihe a kochať sa výhľadom.

Knižnica médií St Paul / Peripheriques Architects

Nové knižnice médií štruktúrujú „bránu“ do mesta Saint-Paul. Jeho výber miesta prichádza ako mestská odpoveď na potrebu silnej identity v krajinnom meradle. Táto budova sa stala kultúrnou pamiatkou prostredníctvom informácií a školení, ako aj vizuálnou prostredníctvom svojej architektúry.

Oodi Helsinki Central Library / ALA Architects

Oodi zaberá nesmierne významné miesto v centre Helsínk: stojí pred schodmi budovy fínskeho parlamentu, Eduskuntatalo cez námestie Kansalaistori, verejné priestranstvo obklopené hlavnými občianskymi inštitúciami. Umiestnenie Oodi oproti Eduskuntatalo bolo vybrané ako symbol pre vzťah medzi vládou a obyvateľstvom

Verejná knižnica na Manhattan Beach / HED

HED pracoval ako výkonný architekt v spolupráci s Johnsonom Favarom na tejto dvojpodlažnej knižnici s rozlohou 21 000 SF s panoramatickým výhľadom na oceán. Spoločnosť HED navrhla dvojitú fasádu popísanú nižšie, aby získala späť tepelný zisk a znížila náklady na údržbu. Súčasťou programu boli aj súvisiace vylepšenia staveniska, prístupové rampy, chodníky, terénne úpravy a podzemné inžinierske siete.

Verejná knižnica v Ceute / Paredes Pedrosa

Nová knižnica v Ceute je podmienená strmou topografiou pozemku a arabským marinidským archeologickým výskumom XIV. Storočia, ktorý určuje všetky vnútorné priestory knižnice. Návrh je tiež podmienený nedostatkom priestoru a kompaktnosťou Ceuty, autonómneho španielskeho mesta ležiaceho na severnom pobreží Afriky na hranici Stredozemného mora a Atlantického oceánu.

Kultúrne centrum Kadare / Chiaki Arai Urban and Architecture Design

Jedná sa o komplexnú inštitúciu zloženú z viacúčelového transformačného divadla, knižnice a komunitného centra. Pôvodne mal tento projekt dve miesta obopínajúce cestu. Tím spojil weby tak, že umiestnil interiérovú „zhromaždovaciu schodu“, ktorá umožňuje prístup ku každej funkcii. Jeho podoba v tvare trhliny prepúšťa slnečné svetlo do hlbokého stredu budovy.

Verejná knižnica Taltal / Murúa-Valenzuela

Taltal je pobrežné mesto v regióne Antofagasta, 306 km. južne od mesta Antofagasta a 25,4 stupňa južnej šírky. Projekt výstavby novej verejnej knižnice vznikol na základe verejného výberového konania podaného na návrh samosprávy mesta Taltal v roku 2008. Miestom novej knižnice bol obecný pozemok s výhľadom na centrálne námestie Taltalu a blízko nedávno zrekonštruovaného divadla Alhambra.

Knižnica prímorského pobrežia / Vector Architects

Tím si predstavil túto knižnicu ako budovu ticho sediacu na brehu mora. Zvonku vyzerá ako zvetraná skala, ktorá je čistá a pevná; ale vo vnútri obsahuje množstvo zážitkov. Pri chôdzi do vesmíru človek začne cítiť svetlo, vánok a zvuk oceánu. V knižnici je priestor na čítanie, meditačný priestor, miestnosť na aktivity, bar na pitie a odpočívadlo.

Zdroj: www.archdaily.com