
22 jan Drevo berie teplo: Čo by mal každý architekt vedieť o stavbe dreva a požiarnej ochrane
Od nepamäti si ľudia stavali svoje prístrešky a domovy pomocou dreva. Postupne sa tieto štruktúry stávali zložitejšími, ale drevo naďalej hralo zásadnú úlohu v architektúre a staviteľstve. Dnes, najmä kvôli rastúcim obavám o zmenu podnebia a emisie uhlíka, drevo opäť získava význam ako dôležitý stavebný materiál pre budúcnosť, ak sa bude používať vedome a udržateľne. Schopnosti dreva z hľadiska štrukturálneho výkonu sú vhodné pre širokú škálu aplikácií – od ľahkého opakovania rámov bežných v nízkych a stredných výškových štruktúrach po väčšie a ťažšie, často hybridné systémy, ktoré sa používajú na stavbu arén, kancelárií, univerzít a iných budov. kde sú potrebné dlhé rozpätia a vysoké steny.
Požiarna bezpečnosť v okupovaných budovách
Hasiči sú povolaní ku kontrole požiarov v budovách bez protipožiarnych chráničov takmer trikrát častejšie ako v budovách s adekvátnymi protipožiarnymi opatreniami. Požiare v budovách chránených postrekovačmi boli menšie a obsiahli sa v jednej miestnosti viac ako 96% času. Medzi ďalšie dôležité protipožiarne opatrenia patrí:
– Konzultácia s požiarnymi oddeleniami
– Stavba brán firewall
– Používanie zapuzdrenia sadry
– Inštalácia automatických zavlažovacích systémov
– Implementácia systémov detekcie požiaru
– Vypracovanie komplexných evakuačných plánov
Zvýšené používanie exponovaného masívneho dreva vo viacgeneračných a komerčných budovách vyvolalo potrebu lepšieho porozumenia postupov požiarneho navrhovania týchto typov konštrukcií. Podľa IBC z roku 2018 je povolených veľa výrobkov z masívneho dreva a existuje niekoľko návrhových ciest na preukázanie zhody s požiarnymi ustanoveniami stavebného zákona. Môžu byť navrhnuté prvky z masívneho dreva tak, aby zostal dostatočný prierez dreva na udržanie projektovaného zaťaženia po požadovanú dobu vystavenia ohňu. Týmto sa masové drevo odlišuje ako jedinečný stavebný materiál – taký, ktorý je schopný dosiahnuť štrukturálny výkon a ciele pasívnej požiarnej odolnosti pre väčšie a vyššie drevené budovy ako kedykoľvek predtým, a zároveň ponúka zvýšenú estetickú hodnotu a environmentálne výhody.
Zdroj: https://www.archdaily.com
Architekt PORA, Košice