Kancelárie skupiny Le Monde / Snøhetta

interiérový dizajn košice

Kancelárie skupiny Le Monde / Snøhetta

Skupina Le Monde obsahuje niektoré z najslávnejších francúzskych publikácií, napríklad Le Monde, Courrier International, Télérama, La Vie a HuffPost, a ich nový domov ich spája pod spoločnou strechou spolu s publikáciou l’Obs, ktorej vlastníkom je tiež akcionárov skupiny. Šesť redakcií, ktoré boli predtým rozmiestnené po rôznych parížskych lokalitách, teraz zdieľajú spoločný domov na parížskom bulvári Rive Gauche, pričom zostávajú nezávislé a zachovávajú si v budove svoj vlastný priestor.

Projekt predstavuje opätovné investovanie skupiny Le Monde do svojich zamestnancov v čase, keď iné médiá prežívajú zmenšovanie svojich redakcií a svoje hlboké odhodlanie kultivovať živú verejnú sféru prostredníctvom demokratického prístupu k informáciám a fyzickému priestoru. Priesvitná, dynamická fasáda a rozsiahle verejné námestie vyjadrujú otvorenosť budovy voči okolitému kontextu.

Samotný projekt skutočne vzišiel z chvíle, keď boli tieto priority spochybnené. Keď skupina Le Monde rokovala o architektonických návrhoch svojho budúceho sídla začiatkom roku 2015, len pár dní po útokoch na sídlo časopisu Charlie Hebdo, nakoniec vybrali návrh Snøhetta a miestneho partnera SRA, pričom sa rozhodli pre budovu, ktorá zostáva v otvorenom dialógu s mestom Paríža a jeho obyvateľov.

„Od svojho vzniku predstavuje ústredie skupiny Le Monde architektonický a symbolický kontrapunkt k mnohým výzvam, ktorým dnes naša spoločnosť čelí. Budova je predovšetkým o otváraní sa v čase, keď strach a neistota tlačí naše spoločnosti na zvyšovanie bariér a posilňovanie bezpečnostných opatrení. V tomto zmysle nás projekt vyzýva, aby sme sa zamysleli nad tým, ako môže architektúra vytvárať priestory, ktoré môžu byť verejné i súkromné, vonkajšie aj vnútorné, priehľadné alebo nepriehľadné. Rovnako ako mnoho ďalších našich projektov, ide o hybridnú budovu, ktorá skúma medzery architektúry a ktorá je koncipovaná tak, aby slúžila verejnosti,“ hovorí zakladajúci partner spoločnosti Snøhetta, Kjetil Trædal Thorsen.

Projekt susedí s historickou železničnou stanicou Gare d’Austerlitz a je blízkym susedom s historickou Latinskou štvrťou a sviežo vysadenými záhradami Jardin des Plantes. Tri gestické „rezy“ formujú stavebnú hmotu: „reza oblohy“ odhaľuje šikmý povrch strechy opláštenej solárnymi panelmi; „rez mestom“ ťahá budovu späť z pozdĺž jej fasády orientovanej do ulice; a „prízemný rez“ vyrezáva spodnú časť premosťovacej konštrukcie a obklopuje nové verejné námestie pod svojou rozsiahlou klenutou formou.

Zdroj: https://www.archdaily.com/953509/le-monde-group-headquarters-snohetta

Architekt Košice