Apartmán v srdci Poblenou / m-i-r-a architecture

interiérový dizajn košice

Apartmán v srdci Poblenou / m-i-r-a architecture

Kedysi priemyselná štvrť Poblenou v Barcelone bola v posledných rokoch výrazne omladená. Komíny, ktoré kedysi odčerpávali dym, sa zastavili a továrne ležia v tichu: zmenené na moderné bary a start-upy. Poblenou si zachovala svoj výstredný priemyselný ráz – ale pretvorila sa do niečoho viac sviežeho a moderného. Budova DOD zachytila túto premenu vo svojom najnovšom projekte: byt na najvyššom poschodí v srdci tejto inovatívnej štvrti. V spolupráci s architektmi m-i-r-a vytvorili priestor, ktorý je rovnako prepojený s mestom, ako aj s oblohou a prírodným svetom. Zatiaľ čo použitie materiálov, ako je betón, železo a tehla, súhlasí s priemyselnou minulosťou tejto oblasti, architekti kombinujú to čo bolo umelo vytvorené s exteriérom; prírodné prvky votkané do majetku dávajú pocit pokojnej oázy nad rušným mestom.

Návrh domu

Návštevníci sa stretávajú s pokojnými, neutrálnymi tónmi. Čistá betónová podlaha prechádza hladko celým objektom a stretáva sa s veľkými okennými rámami zo svetlého dreva, ktoré harmonicky premosťujú prechod do exteriéru. Teplo vstupuje do priestoru prostredníctvom slnečného žiarenia kaskádovito prichádzajúceho z expanzívnych okien, ktoré sa prelínajú zvnútra s vonkajším, tak ako mestská atmosféra s tou prírodnou. Architekti zahrnuli výhľad na oblohu do tohto podkrovia na najvyššom poschodí zavedením strešných okien na zmysluplných miestach: kde je voda, tam je obloha. Nad umývadlom v kuchyni, vaňou a sprchovacím kútom svieti svetlo. Odráža sa od vody a pripomína prirodzene osvetlené vodopády, jazerá a potoky. Existuje jasný tok bez prudkých presunov energie medzi miestnosťami: jeden svedomite pokojný priestor, ktorý sa jemne mení z vonku, do spálne, prúdiaci do kuchyne, taviaci sa do obývacej izby a transformujúci sa späť do vonkajšej strany. Na plochu drevenej terasy, ktorá vedie po celom objekte, sa dá dostať obrovskými okennými dverami na oboch koncoch bytu, ktoré vytvárajú dojem vyváženého kruhu – priestoru, ktorý je rovnako ako vonku aj vonku. Terasu lemujú drevené kvetináče a skryť okolité strechy a vytvoriť tak ústup od husto osídleného mestského života.

Návrh interiéru

Dominantné sú štruktúrované prírodné materiály: bavlna, prútie a drevo dopĺňajú hladký povrch podlahy a stien, zatiaľ čo abstraktné tvary rastlín na terase z nich robia prvok v celom objekte. Zelená vegetácia, ktorá je viditeľná z väčšiny oblastí, tiahne diváka do prírody. Pôvodné prvky boli zachované a aktualizované, pričom začleňujú a zachovávajú aspekty tradičnej katalánskej architektúry, čoho výsledkom je stavba, ktorá sa cíti ako organická súčasť Barcelony a jej dedičstva. Tradičný zvlnený klenutý strop vytvára pútavé vyhlásenie, zatiaľ čo pôvodné murivo bolo ponechané čiastočne odkryté; toto dodáva textúru a opätovne potvrdzuje spojenie medzi bytom a jeho historicky priemyselným prostredím.

Zdroj: https://www.archdaily.com/953364/apartment-in-the-heart-of-poblenou-m-i-r-a-architecture?ad_medium=widget&ad_name=most-visited-index