“Four Pillars Laboratory” v Sydney, je svätyňou milovníkov ginu (a architektov)

“Four Pillars Laboratory” v Sydney, je svätyňou milovníkov ginu (a architektov)

Borievkovo modrý nábytok uložený oproti čiernym stenám v útulnom bare, laboratóriu a zároveň obchodu, ktoré v Sydney vytvorilo dizajnérske štúdio YSG pre značku ginu Four Pillars.

Four Pillars Laboratory sídli v dvojpodlažnej rohovej budove rušnej štvrti Surry Hills mesta Sydney, v Austrálii. Pôvodne postavený v 1939 ako priestor pre čajovú spoločnosť, sa odvtedy menil do rôznych maloobchodných či pohostinských priestorov. Súčasťou laboratória je predajňa ginu, ktorá sa nachádza na prízemí budovy.

Keď sa k pomyselnému kormidlu budúcnosti interiéru dostalo lokálne dizajnové štúdio YSG, začalo s tvorbou “robustnej a zároveň taktilnej svätyne”, kde návštevníci môžu v čo najväčšom pohodlí ochutnať gin a dozvedieť sa viac informácií o tomto nápoji a jeho histórii. 

Do laboratória vedú krátke schody a využité boli hrejivé materiály a farby. V prízemnom obchode v prednej časti budovy sú steny voľne omietnuté mikrocementom v decentnej pieskovej farbe.

Ďalšou nepriehľadnuteľnou dominantou sú začiernené steny a korkové panely lemujúce steny schodiska. Pre vysoko stojací regál, dosahujúci 3,3 metra, vyobrazujúci množstvo tovaru, bol využitý popol Kambia a tradičný austrálsky červený céder. Rovnaký druh cédru tvorí dlhý obslužný stôl umiestnený priamo v strede miestnosti. Registračná kasa je nenápadne integrované v pracovnej dosky, takže v prípade potreby je možné využiť stôl ako imprivozivanú degustačnú stanicu. 

Ďalším dychberúcim prvkom sú steny schodiska lemované zatemnenými panelmi z portugalského korku smerujúce k laboratóriu na výrobu ginu. Ústredným bodom tejto miestnosti je medený destilačný prístroj, ktorý Four Pillars využíva pre výrobu vlastných sérií ginu. Väčšina stien je pokrytá takmer čiernou omietkou, alebo obložená rovnakými korkovými panelmi.  “Obklopujú steny, ustupujú do tmy a uprednostňujú samotnú výrobu koktejlov,” vysvetlilo štúdio.

Pre celkový efekt boli zachované existujcúe drevené trámy na strope, aby sa zvýšila pomyselná legendárna príťažlivosť priestoru. Farbu dodáva hlavný degustačný pult, v rovnako bohatom modrom odtieni borievky – hlavnej zložky ginu, ktorý dodáva tomuto alkoholickému nápoju jeho signifikantnú chuť. 

Toto však nie je jediným projektom, ktorý má štúdio YSG (Yasmine Saleh Ghoniem) na svedomí. V auguste vykonali taktiež opravu rodinného domu na predmestí Dover Heights v Sydney a vyzdobilo jeho interiéry hmatovými materiálmi ako sú terakotové tehly či mosadz. 

Jednoznačne ide o dychberúce projekty, prepájajúce minulosť so súčasnosťou.

Zdroj: www.dezeen.com

Celý zdroj: https://www.dezeen.com/2020/09/28/four-pillars-laboratory-bar-interiors-cosy-sydney/

Interiérový dizajner PORA DESIGN, Košice