Ako farby menia percepciu priestoru

Ako farby menia percepciu priestoru

Ľudia momentálne trávia čoraz viac času vo vnútri, či už v práci alebo doma, na základe štúdií, ktoré odhalili, že momentálne trávime až 87% času v interiéri. Príjemné prostredie pozitívne ovplyvňuje náladu a pohodlie obyvateľov, rovnako ako zlé osvetlenie či nepohodlné miesta môžu spôsobiť diskomfort človeka. Preto je remeslo interiérového dizajnu také dôležité aj napriek tomu, že ho niektorí odborníci považujú za menejcenné. 

Pri navrhovaní interiéru má architekt právomoc meniť dôležité premenné, či už ide o umelé osvetlenie, prirodzené svetlo, proporcie či materiály – všetky tieto prvky ovplyvňujú skúsenosti nadobudnuté obyvateľmi daného priestoru.

 

Pre zabezpečenie požadovaného priestorového zážitku existujú určité prvky, ktoré menia vnímanie priestoru bez zmeny rozmerov stien. To sa dá dosiahnuť lakovaním povrchov, rôznymi materiálmi, či nanášaním rôznych náterov. Je všeobecne známe, že svetlejšie a chladnejšie farby opticky zväčšujú priestor a naopak tmavšie farby spôsobujú, že daná miestnosť pôsobí ako uzavretejšia a menšia. Usporiadanie farieb a textúr výrazne mení v prostredí perspektívu, vďaka čomu sa môže miestnosť javiť ako vyššia, dlhšia, širšia, ale taktiež môže zvýrazniť konkrétny prvok.

 

Pre vytvorenie pocitu priestrannosti v danom prostredí je najlepšou možnou metódou využitie svetlejších odtieňov farieb, ktoré budú prirodzene odrážať svetlo a povrch sa bude zdať väčší. Ak je však na druhej strane cieľom zmeniť miestnosť na kompaktnejšiu, menšiu a útulnejšou, hodí sa voliť výraznejšie farby. Absorbujú tak väčšinu prirodzeného svetla a vytvárajú pocit uzavretého priestoru. 

 

Sú situácie, kedy zníženie výšky stropu môže spríjemniť určitý priestor a poskytnúť tak príjemnejší zážitok z bývania. Vtedy postačí pretrieť steny tmavšou farbou, prípadne nechať materiálnu textúru viditeľnú. To spôsobí, že strop bude pôsobiť ako nižší. 

V iných situáciách to však môže byť naopak. Existujú apartmány, kde spodné stropy dodávajú priestorom priam klaustrofobický dojem. Ak však steny namaľujete tmavšou farbou a strop zostane biely, dosiahnete žiadaný výsledok a strop bude pôsobiť vyššie položený.

 

Ďalšou možnosťou je maľovanie zadnej steny a stropu rovnakými tmavšími farbami a ponechanie bočných stien svetlých, čo spôsobí, že priestor bude opticky pôsobiť širšie a priestrannejšie. Táto technika sa často využíva na chodbách či v úzkych priestoroch.

Vymaľovanie dvoch protiľahlých bočných stien tmavými farbami a ponechanie pozadia a stropu vo svetlých farbách naopak spôsobí, že priestor sa bude zdať užší a tým sa zlepšia napríklad proporcie izieb, ktoré majú nevyvážené rozmery.

 

Ak máte teda doma veľmi veľký priestor a chcete aby pôsobil intímnejšie, investujte do tmavých odtieňov zadnej steny a svetlých odtieňov na ostatných stenách.

Zdroj: www.archdaily.com

Celý zdroj: https://www.archdaily.com/935067/how-colors-change-the-perception-of-interior-spaces?ad_source=search&ad_medium=search_result_articles 

 

Interiérový dizajnér, Košice